NEGRITO DE BOLIVIA (CARDUELIS ATRATA)

Familia fringilidelor cuprinde 132 speciii,divize in mai multe genere ,dintre acestea cele mai numerose ca numar sint genul Carduelis ,Serinus si Capodarcus. Toate acestea specii construiesc cuibul sub forma de cupa si poseda un cintec mai mult s -au mai putin variat ,sint monogami si dimorfismul sexual este foarte vizibil(accentuat )exceptie facind doar citeva specii.
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1320: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar utilizator
florica
Site Admin
Mesaje: 36
Membru din: 15 Sep 2015, 13:07
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1320: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

NEGRITO DE BOLIVIA (CARDUELIS ATRATA)

Mesajde florica » 15 Sep 2015, 23:34

Noile achizitii
Fişiere ataşate
2mn2nuh.jpg
xdb8s3.jpg
2eb946f.jpg

Avatar utilizator
florica
Site Admin
Mesaje: 36
Membru din: 15 Sep 2015, 13:07
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1320: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: NEGRITO DE BOLIVIA (CARDUELIS ATRATA)

Mesajde florica » 15 Sep 2015, 23:37

Anul trecut am avut o pereche de negrito dar din nefericire nu am reusit sa scoatem si pui,femela nu vroia sa iasa la calcat nepotrivire intre parteneri.Am reusit sa ne faca patru randuri de oua dar toate nefecundate,si pe deasupra am si pierduto.Asa ca anul acesta avem sanse mult mai mari cu cele sase perechi,toate sant tineret 2012 asteptam sa incepem reproducerea in luna ianuarie ,februarie 2013.
Femela de anul trecut pe cuib

zw01ar.jpg

Sezonul 2013 a inceput si la Negrito,avem o femela pe oua,iara trei femele deja au inceput constructia cuibului,am facut cateva poze dar nu prea reusite,am o femela de inarita(acanthis flammea)care ma da de gol cand ma apropii de voliera,ia avand cuibul chiar de unde ma chinui sa fac foto.

Fişiere ataşate
a1r621.jpg
f0dgnq.jpg
1zn73w8.jpg
5dntps.jpg
25ugrh4.jpg


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1320: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1320: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Înapoi la “FRINGILLIDAE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator